skip navigation
NMWAY Wrestling

NCAA Division III Results

By OWN Staff, 03/12/17, 1:30PM EDT

Share

125 Results
1st Place - Lucas Malmberg of Messiah
2nd Place - Zachary Beckner of Ferrum
3rd Place - Jonathan Haas of Brockport
4th Place - CJ Pestano of Central
5th Place - Zac Denny of Wisconsin-Whitewater
6th Place - Arnulfo Olea of Wartburg
7th Place - Bobby Jordan of Johnson & Wales
8th Place - Victor Gliva of Augsburg
1st Place Match
Lucas Malmberg (Messiah) 44-4, Sr. over Zachary Beckner (Ferrum) 15-1, Fr. (Dec 5-1).
3rd Place Match
Jonathan Haas (Brockport) 32-2, Jr. over CJ Pestano (Central) 32-5, Jr. (Dec 3-2).
5th Place Match
Zac Denny (Wisconsin-Whitewater) 33-6, RS Sr. over Arnulfo Olea (Wartburg) 25-11, Sr. (Dec 7-5).
7th Place Match
Bobby Jordan (Johnson & Wales) 42-7, Jr. over Victor Gliva (Augsburg) 32-7, Fr. (Dec 4-3).

133 Results
1st Place - Nathan Pike of NYU
2nd Place - Jay Albis of Johnson & Wales
3rd Place - Troy Stanich of Stevens Tech
4th Place - Chris Williams of Millikin
5th Place - Cam Timok of Central
6th Place - Ryan Flynn of York (Pa.)
7th Place - Owen Doster of Wabash
8th Place - Maverick Passaro of Cortland State
1st Place Match
Nathan Pike (NYU) 15-2, Sr. over Jay Albis (Johnson & Wales) 43-4, So. (Fall 4:48).
3rd Place Match
Troy Stanich (Stevens Tech) 45-1, Fr. over Chris Williams (Millikin) 20-2, RS So. (SV-1 10-8).
5th Place Match
Cam Timok (Central) 28-5, So. over Ryan Flynn (York (Pa.)) 40-5, Sr. (Dec 3-2).
7th Place Match
Owen Doster (Wabash) 30-7, Fr. over Maverick Passaro (Cortland State) 15-4, RS Jr. (Dec 12-8).

141 Results
1st Place - Dustin Weinmann of Wisconsin-La Crosse
2nd Place - Cross Cannone of Wartburg
3rd Place - David Flynn of Augsburg
4th Place - Devin Broukal of Wabash
5th Place - Clint Lembeck of Loras
6th Place - Joseph Ferinde of Johnson & Wales
7th Place - Brendon Seyfried of Williams
8th Place - Gregory Warner of York (Pa.)
1st Place Match
Dustin Weinmann (Wisconsin-La Crosse) 27-0, Sr. over Cross Cannone (Wartburg) 30-6, So. (Dec 4-0).
3rd Place Match
David Flynn (Augsburg) 25-5, RS Fr. over Devin Broukal (Wabash) 17-4, Jr. (Dec 12-9).
5th Place Match
Clint Lembeck (Loras) 25-11, Fr. over Joseph Ferinde (Johnson & Wales) 35-11, So. (Fall 5:51).
7th Place Match
Brendon Seyfried (Williams) 19-9, . over Gregory Warner (York (Pa.)) 31-13, Jr. (Dec 2-1).

149 Results
1st Place - Dan Del Gallo of Southern Maine
2nd Place - Aaron Engle of Cornell College
3rd Place - Kenny Martin of Wartburg
4th Place - Seth Lansberry of Lycoming
5th Place - Sam Schneider of Ithaca
6th Place - Cole Erickson of Coe
7th Place - Zach Wilhelm of Stevens Tech
8th Place - Shaun Wilson of Waynesburg
1st Place Match
Dan Del Gallo (Southern Maine) 45-1, Sr. over Aaron Engle (Cornell College) 21-10, RS Sr. (Dec 4-1).
3rd Place Match
Kenny Martin (Wartburg) 18-1, Sr. over Seth Lansberry (Lycoming) 41-2, Sr. (Dec 6-2).
5th Place Match
Sam Schneider (Ithaca) 35-3, Fr. over Cole Erickson (Coe) 14-9, Fr. (Fall 1:31).
7th Place Match
Zach Wilhelm (Stevens Tech) 48-9, Jr. over Shaun Wilson (Waynesburg) 22-9, Fr. (Dec 5-3).

157 Results
1st Place - Robert Dierna of Cortland State
2nd Place - Logan Thomsen of Wartburg
3rd Place - Nick Bova of Wabash
4th Place - Derek Arnold of Ursinus
5th Place - Jimmy Davis of Loras
6th Place - Mark Choinski of Wisconsin-Oshkosh
7th Place - Ty Herzog of Roger Williams
8th Place - Steve Bonsall of University of Chicago
1st Place Match
Robert Dierna (Cortland State) 21-0, RS Sr. over Logan Thomsen (Wartburg) 33-3, Jr. (Dec 8-7).
3rd Place Match
Nick Bova (Wabash) 36-3, Sr. over Derek Arnold (Ursinus) 32-3, 2nd. (Dec 7-3).
5th Place Match
Jimmy Davis (Loras) 26-6, Jr. over Mark Choinski (Wisconsin-Oshkosh) 21-6, So. (MD 15-5).
7th Place Match
Ty Herzog (Roger Williams) 34-13, Sr. over Steve Bonsall (University of Chicago) 33-14, Fr. (Dec 11-5).

165 Results
1st Place - Logan Hermsen of Wisconsin-Stevens Point
2nd Place - Stephen Jarrell of Johnson & Wales
3rd Place - Lucas Jeske of Augsburg
4th Place - Larry Cannon of Messiah
5th Place - Anthony Arroyo of Baldwin Wallace
6th Place - Nolan Barger of Lycoming
7th Place - Andrew Steiert of Wartburg
8th Place - Davon Jackson of Olivet
1st Place Match
Logan Hermsen (Wisconsin-Stevens Point) 35-2, Sr. over Stephen Jarrell (Johnson & Wales) 44-3, Sr. (SV-1 4-2).
3rd Place Match
Lucas Jeske (Augsburg) 26-8, Fr. over Larry Cannon (Messiah) 37-8, Sr. (Fall 1:29).
5th Place Match
Anthony Arroyo (Baldwin Wallace) 32-6, So. over Nolan Barger (Lycoming) 38-6, Sr. (Fall 2:12).
7th Place Match
Andrew Steiert (Wartburg) 16-3, Sr. over Davon Jackson (Olivet) 26-13, Jr. (MD 11-3).

174 Results
1st Place - Eric DeVos of Wartburg
2nd Place - Ben Swarr of Messiah
3rd Place - Sonnieboy Blanco of Washington & Jefferson
4th Place - Colin Barber of Cortland State
5th Place - Richard Carlson of Wisconsin-La Crosse
6th Place - Benjamin Schweiger of Delaware Valley
7th Place - Michael LaBell of Johnson & Wales
8th Place - Dan Kilroy of The College of New Jersey
1st Place Match
Eric DeVos (Wartburg) 19-0, Jr. over Ben Swarr (Messiah) 38-4, Jr. (MD 10-1).
3rd Place Match
Sonnieboy Blanco (Washington & Jefferson) 42-3, RS Sr. over Colin Barber (Cortland State) 40-11, Sr. (Dec 4-2).
5th Place Match
Richard Carlson (Wisconsin-La Crosse) 28-4, RS Sr. over Benjamin Schweiger (Delaware Valley) 35-10, Sr. (Fall 2:18).
7th Place Match
Michael LaBell (Johnson & Wales) 28-7, Sr. over Dan Kilroy (The College of New Jersey) 29-13, Fr. (MD 11-2).

184 Results
1st Place - Jordan Newman of Wisconsin-Whitewater
2nd Place - Justin Kreiter of Luther
3rd Place - Owen Webster of Augsburg
4th Place - Jordan Bushey of Oswego State
5th Place - Bryan Levsen of Wartburg
6th Place - Blaise Benderoth (M. For) of NYU
7th Place - Christos Giatras of Augustana (Ill.)
8th Place - Christopher Chorzepa of Williams
1st Place Match
Jordan Newman (Wisconsin-Whitewater) 23-3, Jr. over Justin Kreiter (Luther) 27-3, Sr. (Fall 4:03).
3rd Place Match
Owen Webster (Augsburg) 33-2, Fr. over Jordan Bushey (Oswego State) 39-2, Fr. (Dec 4-1).
5th Place Match
Bryan Levsen (Wartburg) 24-9, Sr. over Blaise Benderoth (M. For) (NYU) 18-4, Fr. (M. For.).
7th Place Match
Christos Giatras (Augustana (Ill.)) 29-7, Sr. over Christopher Chorzepa (Williams) 27-4, Sr. (M. For.).

197 Results
1st Place - Riley Lefever of Wabash
2nd Place - Carlos Toribio of Ithaca
3rd Place - Guy Patron Jr. of Loras
4th Place - Triston Engle of Brockport
5th Place - Kyle Fank of Wartburg
6th Place - AJ Kowal (M. For) of Stevens Tech
7th Place - Kyle Koser of Messiah
8th Place - Kacee Hutchinson of Greensboro
1st Place Match
Riley Lefever (Wabash) 39-3, Sr. over Carlos Toribio (Ithaca) 30-6, Sr. (Fall 4:52).
3rd Place Match
Guy Patron Jr. (Loras) 39-6, Fr. over Triston Engle (Brockport) 38-7, So. (Dec 9-2).
5th Place Match
Kyle Fank (Wartburg) 34-4, Jr. over AJ Kowal (M. For) (Stevens Tech) 36-6, Jr. (M. For.).
7th Place Match
Kyle Koser (Messiah) 35-12, Jr. over Kacee Hutchinson (Greensboro) 33-6, Jr. (Dec 7-4).

285 Results
1st Place - Zachery Roseberry of Delaware Valley
2nd Place - Donny Longendyke of Augsburg
3rd Place - Adarios Jones of Augustana (Ill.)
4th Place - Lance Evans of Wartburg
5th Place - James Bethel of Oneonta State
6th Place - Donny Ralston of Wisconsin-Stevens Point
7th Place - Jacob Evans of Waynesburg
8th Place - Jake O`Brien of Ithaca
1st Place Match
Zachery Roseberry (Delaware Valley) 41-0, RS Sr. over Donny Longendyke (Augsburg) 27-4, RS Sr. (Dec 3-2).
3rd Place Match
Adarios Jones (Augustana (Ill.)) 38-4, Fr. over Lance Evans (Wartburg) 28-2, Jr. (MD 9-1).
5th Place Match
James Bethel (Oneonta State) 42-4, So. over Donny Ralston (Wisconsin-Stevens Point) 38-11, So. (Dec 8-6).
7th Place Match
Jacob Evans (Waynesburg) 49-5, So. over Jake O`Brien (Ithaca) 29-10, So. (Dec 8-6).